skip navigation

Past Recipients

Congratulations to the 2020 WACPC Scholarship Winners

Name   School
Katherine Copps Onalaska
Danielle Miller New Berlin West
Keyaira Marshall St. Catherine's
Alissa Reetz Waupaca
Brooklyn Bishop Pulaski
Tirzah Sonderman Brookfield Central
Allyson Hencke West DePere
Macey Dunn Sun Prairie
Amelia Taylor Ripon
Madelyn Brezonick Pewaukee
Shayna Wiza St. Mary's Springs Academy
Lane Burke Hudson
Lyndsey Luebke Oconto Falls
Jayna Mueller East Troy
Michaela Eberhardt GB Preble
Katherine Crane Notre Dame Academy
Taylor Falde Spring Valley
Emily Gradl Freedom
Elizabeth Kirsop Muskego
Courtney Cowen Port Washington

Congratulations to our 2019 Scholarship Winners!

2016

Rachel Ammann Deerfield HS

Brianna Ammerman Waukesha West HS

Kristin Bartel Chilton HS

Shelby Bilgo Winneconne HS

Allison Dorn Sheboygan Falls HS

Lindsey Draeger Rice Lake HS

Hannah Erdman Winneconne HS

Margaret Ford Racine Horlick HS

Jordan Freeman Kettle Moraine Lutheran HS

Kelcie Fuhrman Winneconne HS

Gabrielle Hanlon St. Mary's Springs HS

Karly Legan Palmyra-Eagle HS

Madeline Leibham Sheboygan Falls HS

Madeline Lenz Freedom HS

Natalie McGraw Howards Grove HS

Julia Pawlowski Oak Creek HS

Morgan Weber West Salem HS

Nicole Weise Waupaca HS

Savannah Wery Deerfield HS

2015

Ashlyn Bealer Indian Trail HS

Rebecca Bee Barron HS

Megan Bird Oconomowoc HS

Danielle Carruth Eau Claire North HS

Alexandra Covert Adams-Friendship HS

Madysen Cramer Boyceville HS

Emily Cummings East Troy HS

Stephanie Docter Port Washington HS

Hannah Goltz Evansville HS

Paris Gunderson DC Everest HS

Emily Holtebeck Laconia HS

Autumn Klick Franklin HS

Taylor Kottke Waukesha West HS

Kjersten Lisak Palmyra-Eagle HS

Lea Lovell Franklin HS

Marisa Lucht De Pere HS

Alyssa Marquis Aquinas HS

Sheridan McCoy East Troy HS

Sydney Scadden Waupaca HS

Makayla Tomlinson Sheboygan Falls HS

2014

Hannah Apold

Megan Baker

Holly Bjelland

Kathryn Boening

Lindsey Bosetski

Laikyn Boettcher

Sarah Burmesch

Kelli Clostermery

Shannon Fox

Jordan Hilsenhoff

Carlie Howard

Amanda Kaat

Katherine Kokal

Emma Lambert

Elizabeth Langenstroer

Savannah Legan

Alison Lemkuil

Taylor Meyer

Brooke Olson

Lauren Sheahan

2013

Annelise Albers Wauwatosa West Dance
Lindsey Ariss Prairie du Chien Dance
Madeline Ford Racine Horlick Cheer
Jenna Howard Sheboygan Falls Dance
Gretchen Klefstad Prairie Farm Dance
Anna Kurzynski Rice Lake Dance
Haley Kuznacic Sheboygan North Dance
Ziarra Link Pardeeville Cheer
Rose Reible Clinton Cheer
Margaret Rotter Sheboygan Falls Dance
Jacob Sokol Racine Horlick Cheer
Lindsay Sommer Superior Dance
Emily Strack Brookfield Central Cheer
McKayla Timp Beloit Turner Cheer
Carissa Trepanier Oconto Falls Cheer
Kristin Troudt Oshkosh West Dance

2012

Hanna Brostowitz Eau Claire Memorial Cheer
Shannon Buhler Plymouth Dance                             
Elizabeth Feye Palmyra-Eagle Dance                      
Emily Feye Palmyra-Eagle Dance                              
Madeline Ganther Notre Dame Academy Dance                        
Kaytlynn Higgins Deerfield Cheer and Dance                                    
Chloe Lang Sheboygan South Dance                       
Erin Larson Wrightstown Dance                
Cassidy Nueville Waupaca Dance                              
Taylor Olson Aquinas Dance                       
Michelle Papala Cudahy Dance                 
Courtney Pelot Manitowoc Lutheran Dance                       
Laura Quinn Racine St. Catherine’s Cheer                            
Chloe Stockheimer Bay Port Dance                         
Kelsey Tempas Sheboygan Falls Dance                  
Katie Zarbock Menomonie Dance

2011

Jennifer Chladek
 Elk Mound Dance
Carly Comerford Mondovi Dance
Haley Cowan Waukesha North Dance
Miranda Holmer Sheboygan South Dance
Brittanie Hundt Sparta Dance
Clare Johnston New Richmond Dance
Rebecca Machajewski East Troy Cheer
Hailey Moldenhauer Winnebago Lutheran Cheer
Hayley Parsons Palmyra-Eagle Dance
Kayla Phillips Denmark Dance
Marissa Schaber D.C. Everest Dance
Hanna Scherer Plymouth Dance
Erinn Springer Colfax Dance
Rachel Stark Menomonie Dance
Sarah Steffen New Richmond Dance
Bailee Wautlet Ashwaubenon Cheer

2010

Kimberly Callan Sheboygan North Dance
Alexandria Geisler Racine Horlick Cheer
Kristin Gunnink Laconia Dance
Ellen Jenders Waukesha North Dance
Jennifer Konop Notre Dame Academy Dance
Taylor Lee-Clarahan Wrightstown Dance
Lauren Lewis D.C. Everest Dance
Nicole Long Greendale Cheer
Melissa Martin Heritage Christian Cheer
Kristy Martinson New Richmond Dance
Katelyn Morrison Crivitz Cheer
Samantha Rohde Pewaukee Dance
Kayla Styczinski Colfax Dance
Hannah Vogel Plymouth Dance
Jenne Wiedemeier Crivitz Cheer
Kassondra Woolford Platteville Cheer

2009

Laura Bechard Osseo-Fairchild Dance
Kelsi Bjorklund Waukesha West Cheer
Kathleen Cameron Hudson Dance
Jennifer Graetz Hudson Cheer
Lynsey Hansen Nekoosa Cheer
Sabrina Hermsen Wrightstown Dance
Kashia Hill Amery Dance
Kelsey Koeppel Green Bay Southwest Dance
Tori Laedtke Waukesha North Dance
Kristin Magliocco Pewaukee Dance
Molly Mahlum Pardeeville Cheer
Melissa Malloy New Berlin West Dance
Katherine Neitzer Crivitz Dance
Amanda Olson Altoona Dance
Meghan Scanlan Green Bay Southwest Cheer
Rebecca Shackleton Appleton East Dance

2008

Danielle Ackerman Martin Luther Dance
Kimberly Bogard Badger Dance
Jennifer DePagter Sheboygan Falls Dance
Joanne Gestwicki Cudahy Dance
Grace Johnson Greendale Cheer
Brittany Kerr Winnebago Lutheran Cheer
Amanda Laabs New Berlin Eisenhower Cheer
Teyanna Marx Saux Prairie Dance
Rachel Peterson Pulaski Dance
Kayla Schroepfer Antigo Dance
Alica Seggelink Little Chute Dance
Kirstin Shafer Madison La Follette Dance
Grace Wales Elkhorn Dance
Kayla Wisniewski Kettle Moraine Lutheran Cheer
Colleen Woyach Cudahy Dance
Amber Zugbaum Greendale Cheer

2007

Markell Anderson Hudson Cheer
Krisite Andrews Bay Port Dance
Kelsey Beranek Kettle Moraine Cheer
Emily Brownson Lourdes Dance
Colleen Carney Westosha Central Cheer
Sarah Coughlin Westosha Central Cheer
Caryn Drewiske West De Pere Dance
Kristin Hiroskey Little Chute Dance
Gina Jensen Port Washington Dance
Megan Kluge Hudson Dance
Meran Kreibich La Crosse Central Dance
Jamie Mueller Hillsboro Cheer
Katie Paulos McFarland Dance
Holly Stritchko Racine Horlick Cheer
Sarah Vogt Waterford Union Dance
Dana Vosters Little Chute Dance

2006

Kelliann Blazek Bangor Cheer
Patricia Bisch Evansville Dance
Amy Felton Kettle Moraine Lutheran Cheer
Stephanie Gatyas Plymouth Dance
Nicole Griffin Random Lake Cheer
Sarah Hadler Kettle Moraine Lutheran Cheer
Jacqueline Halverson Prescott Dance
Kelly Hodorowski Thorp Cheer
Alyssa Johnson De Pere
Katie Koenig Hudson
Nichole Lara Oak Creek Cheer
Laura Markham Kimberly Cheer
Cortney McKinney Unity Dance
Greta Nelson Unity Dance
Destanie Schneier Valders Dance
Megan Wisniewski Kettle Moraine Lutheran Cheer

2005

Allison Becker Menomonee Falls Cheer
Melissa Bert Grafton Cheer
Megan Carney Westosha Central Cheer
Jena Christopherson Sparta Dance
Lindsey Einsiedel-White Brookfield Central Dance
Elizabeth Harvey Sevastopol Dance
Nicole Koenig Plymouth Dance
Lindsay Ludeman Oak Creek Cheer
Stephanie Maricle Westosha Central Cheer
Kallie Pechacek Prescott Dance
Lara Peschke Plymouth Dance
Sara Puls Sheboygan Falls Dance
Michelle Reeb Pulaski Dance
Amy Reinke Shawano Dance
Molly Uebele West De Pere Dance
Michelle Wanta Milwaukee Lutheran Cheer

2004

Ashley Anderson Unity Cheer
Jessica Cseter Menomonie Dance
Danielle DeFour Notre Dame Academy Dance
Heather Dhennin Burlington Cheer
Ashley Erickson Deerfield Cheer
Krystal Hansen Freedom Dance
Amanda Hernandez Plymouth Dance
Aruna Khan J.I.Case Cheer
Jackie Kohnert Wausau East Dance
Melissa Larson Evansville Dance
Danielle Pipol Union Grove Dance
Sara Randle Rice Lake Dance
Samantha Schilling Muskego Cheer
Emily Schoen Brookfield Central Dance
Sopen Shah Xavier Dance
Jill Subera Colby Dance

2003

Amy Adelbush Green Bay Southwest Dance
Shandra Beeler Kettle Moraine Lutheran Cheer
Jaime Bohte Whitnall Cheer
Andrew Carlson Freedom Cheer
Tami Clark Oshkosh West Dance
Sallay Hanson New Richmond Dance
Carrie Hauge Prescott Dance
Shayna Hetzel Wisconsin Rapids Lincoln Dance
Melisa Krans Chetek Dance
Cynthia Krueger Xavier Dance
Andrea Lammers Franklin Dance
Kristian Rumler Wisconsin Lutheran Cheer
Annie Schroeder Little Chute Dance
Kristy Sippel Plymouth Comprehensive Dance
Amy Spaeth Wisconsin Rapids Lincoln Dance
Cynthia Voelz Bowler Cheer

2002

Bethany Baker Kewaunee Dance
Abby Calhoun Stevens Point Cheer
Sarah Corazalla Wittenberg-Birnamwood Cheer
Alexis Edberg Stevens Point Dance
Amanda Evers Freedom Dance
Jaime Farnsworth Deerfield Cheer
Rebecca Heim Notre Dame Academy Dance
Ana Kinstetter Kewaunee Dance
Kari Kragness Colfax Dance
Kristin Lynes Stevens Point Dance
Emily Pearson Plymouth Comprehensive Dance
Rachel Schwickert Martin Luther Dance
Jamie Shookman Baraboo Dance
Katherine Straub Marathon Cheer
Erica Treslley Germantown Cheer

2001

Erin Abbott Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Brandi Beck Menomonie Dance
Kari Ann Brown Racine J.I. Case Dance
Laurie Canadeo Notre Dame Academy Dance
Dana Christopherson Sparta Dance
Kortney Haus Rice Lake Dance
Jason Jagodzinski Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Jaime Koeppen Grafton Cheer
Megan Kohout DeForest Dance
Tami Langmeier River Ridge Dance
Molly Mahoney Green Bay Preble Cheer
Katie Meyer Bay Port Dance
Mao Moua Appleton North Cheer
Brieana Perock West De Pere Dance
Stephanie Solberg Eau Claire North Dance
Thomas Stone Wisconsin Rapids Lincoln Cheer

2000

Briana Beaird Plymouth Dance
Christina Brandl Campbellsport Cheer
Jill Edelstein Homestead Cheer
Susan Fenn Menomonie Cheer
Ashlei Figas Wausaukee Cheer
Christine Kolowith Grafton Cheer
Gina Leschke Valders Dance
Bethany Marx Homestead Cheer
Deborah Meiners West De Pere Dance
April Meyer Valders Dance
Wendy Neuberer Kettle Moraine Lutheran Cheer
Ana Peterson Menomonie Dance
Amanda Thompson West De Pere Dance
Deirde Titel Plymouth Dance
Jaclyn Van Bellinger Green Bay Preble Cheer
Kathleen Welscher Waukesha West Cheer

1999

Sarah Buss Wittenberg-Birnamwood Cheer
Kristin Cleereman Green Bay Preble Cheer
Jennifer Crawford Pardeeville Dance
Vanessa Current Kewaskum Cheer
Kate Dorsch Green Bay Southwest Dance
Stephanie Dysert Random Lake Cheer
Katie Fara Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Kendall Iverson Tomah Dance
Lindsay Morton Stevens Point Cheer
Valerie Mumm Tomah Dance
Lindy Slattery Wausaukee Cheer
Molly Steed Homestead Cheer
Carleen Stransky McFarland Dance
Angela Tochlell Brookfield East Dance
Kristen VanSchyndel West De Pere Dance
Brooke Wentland West De Pere Dance

1998

Alisa Heitz Muskego Cheer
Bethany Holty Arrowhead Cheer
Krysta Kennedy Kewaunee Dance
Anne Krill Brookfield East Dance
J.J. Micholic Waunakee Cheer
Jana Putra Watertown Dance
Nicole Schill West De Pere Dance
Kathryn Schulteis Waterford Union Dance
Kristin Tomek Mercer Cheer
Jamie Welch Durand Cheer

1997

Kathy Dow Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Kay Finke Janesville Parker Dance
Kelli Kunkee Racine J.I. Case Dance
Britta Leigh Larson Hammond Cheer
Darcy Lapp Colby Dance
Stephanie Runke Luxemburg-Casco Dance
Jami Strelka Appleton North Cheer
Andrea Wirth Kaukauna Cheer

1996

Leigh Erin Irons Stevens Point Dance
Jennifer Izdepski Oconto Falls Cheer
Lisa Jagla Wittenberg-Birnamwood Cheer
Jeni Jarocki Owen-Withee Cheer
Melissa Madar Menasha Dance
Sarah McCall West Bend East Dance
Elizabeth Valitchka Wausau East Dance
Matthew Watrud Middleton Cheer

1995

Sara Boda Wittenberg-Birnamwood Cheer
Preston Bohn Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Kristine Detert Madison La Follette Dance
Kelly Konert Wausau East Dance
Heather Logghe Glenwood City Cheer
Heather McMahnon Green Bay Southwest Dance
Jean Marie McMorran Beloit Catholic Cheer
Heidi Siefkas Gale-Ettrick-Trempealeau Dance

1994

Brooke Baeten Notre Dame Academy Cheer
Joanna Hirvela Lakeland Dance
Heidi Jensen Wisconsin Rapids Lincoln Cheer
Racheal Moullet Chetek Dance
Beth Pahl Kaukauna Cheer
Jacque Palmer Beloit Catholic Cheer
Amy Schrontz Menomonie Dance
Amy Zastoupil Tomah Dance